за

Opel Insignia ги има најштедливите мотори во класата

Новата Opel Insignia доаѓа со освежен изглед и комплетно преработен кокпит, но има новитети и под хаубата. Големиот Opel ги има најштедливите дизели и бензинци во класата.

Со просечна потрошувачка според фабричките норми од 3,7 литри на сто километри, Opel Insignia 2.0 CDTI е најштедливиот модел во класата, во обете верзии на моќност на дволитарецот (120 и 140 КС). Инженерите на марката со молњата најавуваат дека промените во оските, амортизацијата и управувањето придонесуваат за зголемување на динамиката на возење, без жртвување на комфорот.

Новитети кај бензинците се 2.0 SIDI (директно впрскување на горивото и турбонатполнење) со 250 КС и 400 њутнметри, и помалиот 1.6 SIDI со 170 КС и 260 њутнметри. Според фабрика, последниов мотор троши 5,9 литри бензин на сто километри, што е за цели 16 проценти помалку отколку кај претходникот. Дополнителна заштеда може да се постигне со користење обичен место супер бензин.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Audi TT: Специјална серија за половина милион примероци

Пет милиони примероци од Jeep Grand Cherokee