за

Сите комби-модели се каравани: Opel Astra Sports Tourer

Кога ќе се каже караван, нема двоумење. Тоа е онаа практична каросериска форма, што некогаш ги привлекуваше главно занаетчиите, а денес е трендовски избор. Opel Astra, некогаш Caravan, денес Sports Tourer.

Риселсхајм во 11 генерации досега произведува комби-модел во компакт класата. Оваа долга традиција и специјалност на Opel, почна уште со првата генерација на Kadett во 1963 година, која што доби практична каросериска изведба наречена Caravan. Opel првпат го користеше ова име за комби-изведбата на славната Olympia Rekord во 1950-те години.

Caravan или Car a Van, автомобил што е како комби. Тоа е пораката што менаџерите на Opel сакаа да им ја пренесат на купувачите, преку името на посебната каросериска изведба во гамата на Kadett A, во 1960-те години. Сцената веќе одамна знаеше за Caravan, затоа што Opel го користеше ова име за сите свои комби-модели, почнувајќи од Olympia Rekord Caravan од 1954 година. Караван денес е синоним за сите комби-модели, во сите класи, исто како што џип е синоним за теренец.

Opel досега има продадено 25 милиони примероци од Opel Kadett и Opel Astra. Од оваа маса возила, 5,8 милони возила се во комби-изведбата. Доколку сите досега произведени возила на Opel од компакт класата, се наредат во колона, таа би надминала должина од 100.000 километри. Тоа е растојание што е исто како Земјата два и пол пати да се обиколи околу Екваторот.

Според производителот, компакт-моделите на Opel одиграа важна улога токму во економски најтешките времиња и на многумина им овозможија лична мобилност. Покрај тоа, Opel во секоја нова генерација на Kadett и Astra воведуваше технологии од повисоките класи на возила. На тој начин, Риселсхајм направи напредните технологии и решенија да станат достапни за широк круг купувачи.

Денес честопати се спомнува поимот на демократизација на технологијата, а тоа главно се однесува на стратегијата што Opel ја имаше и ја има со своите Kadett и Astra

Во Opel моментно е најактуелна новата генерација на Astra Sports Tourer, којашто е важна и поради тоа што доаѓа во време во коешто единствената германска марка во Stellantis прославува 160 години. Astra ST е прво комби на Opel што го прикажува препознатливиот дизајн на Opel Vizor во предниот дел од возилото. Исто така има премиера и целосно дигиталниот кокпит Pure Panel. Првпат комбито на Opel ќе може да се нарача и со двобојна каросерија.

Фактичкиот врв во гамата на Astra Sports Tourer ќе се случи в година, кога Opel ќе понуди чисто електрична изведба на комбито. Електрификацијата го зафаќа моделот уште во старт, со двете изведби со приклучен хибриден погон.

Opel Kadett A Caravan

New item by Automedia MK / Google Photos

Почетокот на славната серија каравани на Opel го означи Kadett A Caravan во 1963 година. Тоа беше првото комби на Opel во компакт класата, што воедно имаше и главна заслуга за марката да преземе лидерство во сегментот на возила со оваа практична каросериска форма.

Оттогаш, Opel во континуитет нуди „Car a Van“ во секоја нова генерација на Kadett и Astra. Последната генерација што ја носеше ознаката Carаvan беше Astra H (2004-2010). Наследникот стана Sports Tourer и сите следни генерации го носат тоа име.

Opel Kadett B Caravan

New item by Automedia MK / Google Photos

Opel Kadett C Caravan

New item by Automedia MK / Google Photos

Opel Kadett D Caravan

New item by Automedia MK / Google Photos

Opel Kadett E Caravan

New item by Automedia MK / Google Photos

Opel Astra F Caravan

New item by Automedia MK / Google Photos

Opel Astra G Caravan

New item by Automedia MK / Google Photos

Opel Astra H Caravan

New item by Automedia MK / Google Photos

Opel Astra J Sports Tourer

New item by Automedia MK / Google Photos

Opel Astra K Sports Tourer

New item by Automedia MK / Google Photos

Opel Astra L Sports Tourer

New item by Automedia MK / Google Photos

Крстосување со олдтајмери е омиленa рекреација за Opel

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Благородништво во нова генерација: Range Rover во салон во Скопје

Австрија дозволува електричните автомобили да возат побрзо по автопат