за

Opel ја презема Русија

Продажбата на марката со молњата во Русија од следната година ќе биде под директна ингеренција на мајката General Motors. Досега рускиот пазар се раководеше од канцеларијата во Шангај.

Според прогнозите, во следните години Русија ќе стане најголем пазар на автомобили во Европа. Моментно Русија е трета најзначајна земја за Opel според големината на пазарот, по Велика Британија и Германија. Во минатата година Германците продадоа преку 80.000 возила и со тоа постигнаа стапка на раст што е двојно поголема од целиот пазар. Покрај Opel, на рускиот пазар се продаваат и марките Chevrolet и Opel. Досега за пазарот беше одговорен General Motors International Operation со седиште во Шангај.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Кинезите купија уште една автомобилска марка

Воспитна мера за брзите возачи со објавување на Фејсбук