за

Opel и PSA ќе произведуваат заеднички ван од 2016 година

Наследниците на Opel Zafira и Citroen Picasso година ќе се произведуваат еднододруго во фабриката на Opel во Сарагоса, Шпанија. Ванот е прв од трите заеднички модели на GM и PSA

Како што беше објавено претходно, техничката платформа на заедничкиот ван, вклучувајќи ги сите погонски единици, ќе потекнува од PSA Peugeot Citroen, додека инженерскиот тим на Opel ќе биде задолжен за производството. Ванот е прв од трите заеднички модели што се предвидени со договорот потпишан во минатиот декември.

Продажбата на заедничкиот ван на Opel и PSA ќе започне кон крајот на 2016 година. Изгледот на моделите на обата партнера ќе се разликува значително, во согласност со различниот визуелен идентитет на марките.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Audi Q1 пристигнува во 2016 година

Dacia им продаде 300.000 возила на Германците