за

Хакери го нападнале производителот на камиони Navistar

Непознати хакери извршиле напад врз американскиот производител на камиони Navistar. Украдени се податоци, се утврдува големината на штетата.

volkswagen traton navistar lonestar

Производителот на камиони Navistar наскоро треба да стане дел од концернот Volkswagen. Компанијата неодамна била жртва на сајбер-напад.

Во хакерскиот напад се украдени податоци од ИТ-системот, како што се наведува во соооштението до берзанскиот надзорен орган СЕЦ. Надворешни експерти ги утврдуваат големината на штетата и последиците од нападот.

Американските судови исто така се запознаени со случајот, стои понатаму во соопштението. Navistar уште на 20-ти мај добил сериозна закана. Компанијата веднаш презела мерки за заштита и спровела истражување. На 31-ви мај биле добиени знаци за можна кражба на податоци. ИТ-системот и натаму дејствува непречено.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Toyota Aygo и во новата генерација ќе доаѓа од Чешка

Bechtle Volkswagen ID 3

Електричните автомобили ги качија акциите на производителите