за

Ова се најпродаваните модели на секоја марка посебно

Во оваа продажна статистика не се работи за тоа кои модели се најпродавани во општа конкуренција на автомобилскиот пазар, туку точно за најпродаваните модели во понудата на секоја марка посебно.

rolls-royce cela modelska gama

Статистиката за автомобилскиот пазар обично ги прикажува моделите што постигнале највисока продажба во конкуренција на сите марки и сите класи. Тука следи еден сосем нестандарден приказ за европскиот автомобилски пазар, во којшто се набројуваат најпродаваните модели во целите семејства од модели на автомобилските марки.

Познавачите на пазарните прилики веднаш ќе го забележат тоа. Mercedes-Benz продава најмногу примероци од својот GLC, од СУВ-моделот од средната класа. Конкурентот BMW, пак, најмногу ја продава својата серија X1, во којашто исто така спаѓаат СУВ-модели, но тоа се автомобили од компакт класата. Дури и без да се споредат продажбите на овие два модели, сосем е јасно дека Штутгарт е тој што профитира повеќе од својот најпродаван модел GLC, отколку што Минхен профитира од својот X1. Тоа е суштинската основа на автомобилскиот бизнис, маржата. Во повисоките класи се постигнува повисока маржа, отколку во пониските класи. Повисока маржа, повеќе добивка. Но, за тоа да се постигне, продажбата да ја предводи поскап модел во споредба со најпродаваниот модел на конкуренцијата, тоа е вештината на менаџментот.

Во истиот контекст се издвојува и Skoda. Најпродаваниот модел на Чесите не е „најевтиниот“, значи не е Fabia или Kamiq, туку е токму моделот што балансира меѓу компакт и средната класа, Octavia. За споредба, Renault продава најмногу примероци од својот Clio.

Секако дека не мора секогаш нештата да се гледаат низ призмата на добивката. Некогаш фановите на одредена марка или сопствениците токму на моделот што е најпродаван од марката во моментов, се радуваат на сé што постигнува нивната марка и задоволство им е да видат нивниот автомобил котира на пазарот.

Тоа е само едно од бројните гледишта што се отвораат со овој несекојдневен приказ на автомобилскиот пазар во Европа, со статистичките податоци за продажбата на нови возила во февруари во ЕУ, ЕФТА и Обединетото Кралство.

Во заградите е наведен прво бројот на примероци од најпродаваната моделска серија на секој производител, а потоа и вкупниот број на продадени возила од сите модели на тој производител. Пример: Tonale е најпродаван модел на Alfa Romeo во февруари на европскиот пазар, со 2.189 продадени примероци од вкупно 3.331 возила што марката ги има продадено во февруари.

Abarth

595, 695
(278 од 278)

Abarth 695 Rivale vozenje

Alfa Romeo

Tonale
(2189 од 3331)

Alpine

A110
(107 од 107)

Aston Martin

DBX
(57 од 120)

Милијардерот Строл го обезбеди производството на Aston Martin DBX

Audi

A3
(6906 од 48112)

Audi A3 Sportback
Audi A3 Sportback

Bentley

Continental GT
(47 од 160)

Bentley Continental

BMW

X1
(5410 од 42058)

Bugatti

Chiron
(1 од 1)

bugatti_chiron_noir

BYD

Atto 3
(270 од 323)

Cadillac

XT4
(33 од 93)

Cadillac-XT4
Cadillac-XT4

Chevrolet

Corvette
(36 од 47)

Chrysler

Pacifica
(4 од 4)

Citroen

C3
(10699 од 27963)

Cupra

Formentor
(5887 од 10265)

Cupra Formentor VZ5

Dacia

Sandero
(17677 од 42449)

Dacia Sandero Dacia Sandero Stepway 2020

Dodge

Challenger
(4 од 10)

Dodge Challenger SRT Hellcat Redeye

DR

DR 5.0
(1929 од 3336)

DS

DS 4
(1665 од 3957)

Ferrari

F8
(61 од 292)

Ferrari F8 Tributo

Fiat

Panda
(10271 од 30090)

Ford

Puma
(9659 од 39933)

Genesis

GV60
(77 од 210)

Honda

Jazz
(1412 од 3500)

Honda Jazz Crosstar
Honda Jazz Crosstar

Hyundai

Tucson
(10224 од 34380)

Jaguar

F-Pace
(1091 од 6415)

Jeep

Renegade
(5158 од 9698)

Kia

Sportage
(9461 од 34006)

Lada

останати (без Niva)
(38 од 38)

Lamborghini

Urus
(165 од 237)

Конвој од Lamborghini Urus на експедиција во Република Карелија

Lancia

Ypsilon
(2457 од 2462)

Lancia_Ypsilon_19

Land Rover

Evoque
(1310 од 5324)

Range Rover Evoque Skopje

Lexus

NX
(1056 од 2736)

Lotus

Emira
(88 од 88)

Lynk & Co

Lynk & Co 01
(2623 од 2627)

Lynk & Co 01, Geely

Maserati

Grecale
(439 од 564)

Mazda

CX-5
(2819 од 11694)

Mazda CX-5 modelska 2019

Mercedes

GLC
(6801 од 45720)

MG

MG 4
(2688 од 7267)

Mini

Mini One, Cooper
(7355 од 11180)

Mini 5 door

Mitsubishi

Space Star
(1556 од 2236)

mitsubishi space star

Nio

EL7
(40 од 59)

Nissan

Qashqai
(9067 од 18293)

Opel

Corsa
(14603 од 32284)

Peugeot

208
(15031 од 50547)

Polestar

Polestar 2
(1963 од 1963)

Porsche

Macan
(1734 од 6296)

Renault

Clio
(11526 од 44677)

Renault Clio V најпродаван модел Франција

Rolls-Royce

Cullinan
(27 од 54)

Rolls-Royce Cullinan Torsten

SAIC

Maxus Euniq 6
(33 од 61)

Seat

Arona
(7183 од 19157)

Skoda

Octavia
(10091 од 41944)

Порше ги објави македонските цени за Škoda Octavia RS

 

Smart

fortwo
(1407 од 1424)

smart fortwo vozenje

SsangYong

Korando
(510 од 1024)

SsangYong Korando kriza

Subaru

XV
(404 од 1309)

Suzuki

Vitara
(3665 од 10933)

Tesla

Model Y
(17437 од 21927)

Toyota

Yaris Cross
(13459 од 56294)

Volkswagen

T-Roc
(15229 од 92876)

Volvo

XC40
(7824 од 18616)

Куса видео прошетка низ македонските автомобилски салони

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

ЕУ ѝ удоволува на Германија, ќе дозволи отстапка за е-горива

Прва годишнина од отворањето на фабриката на Tesla во Берлин