за

Топ 10 Незаборавни автомобилски сцени на филмското платно

hobbs and shaw film
hobbs and shaw film

Летово е актуелен акцискиот филм „Хобс & Шо“ со Џејсон Стејтам и Двејн Џонсон, како засебно издание на филмскиот серијал „Брзи и бесни“. Филмот вообичаено става голем нагласок на автомобилите, меѓу кои се најдоа McLaren 720S, Jeep Gladiator и хот-род изведен од влекач Peterbuilt. Причина да се присетиме на неколку сцени со впечатливи улоги на автомобили.

Идејата да се издвојат десет автомобили што биле дел од незаборавни филмски сцени, обично се чини несериозна и недоволно веродостојна. Затоа, овој наш Топ 10 повеќе е присетување на некои од тие филмски сцени, од кои повеќе се помнат автомобилите отколку дејствието во филмот.

Топ 10 Највпечатливи филмски бркотници со автомобили:

Aston Martin DB5, Goldfinger and Thunderball
Ferrari 250 GT California, Ferris Bueller’s Day Off
Pontiac Trans Am, Smokey and the Bandit
Lotus Esprit Series I, The Spy Who Loved Me
Ford Mustang GT 390, Bullitt
Dodge Challenger R/T, Vanishing Point

https://youtu.be/E83vU_ekHCc

Mini Cooper, The Italian Job
Dodge Charger, The Fast and the Furious

https://www.youtube.com/watch?v=sdKCXnk7eUI

Lamborghini Countach LP 400S, The Cannonball Run
DeLorean DMC-12, Back to the Future

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seat hrana dolgo vozenje

Каква храна е правилна при возење на долг пат

Skoda Scala G-Tec фабрички на метан

Од Fiat Panda до Audi A5: Фабрички модели со погон на метан