за

Рекордна година и за Morgan, произведено 681 возило

Morgan 110 godisnina gama

Малата и фина британска марка Morgan три години бележи рекорди. Вистинската вест сепак е претстојната премиера на новиот спортски модел, со целосно нова платформа и мотор

Morgan повторно пријавува рекордна година, како резултат од новото и способно раководство. Бројките за профитот и продадените примероци не се спектакуларни, но автомобилската сцена би била комплетна без марката со богата традиција. Неоданочениот профит за лани пораснал за 95 проценти, на 3,4 милиони фунти. Тоа се должи на екстра цените за завршната серија од моделот Aero GT и за јубилејниот Morgan Plus 8, кој славеше педесетгодишнина.

Во 2019 година, Morgan ќе ја одбележи 110 години постоење и по тој повод ќе го претстави новиот модел, кој засега е само „Wide Body“. Компанијата во последните три години потроши 6,3 милиони фунти во развој на нови технологии, најмногу досега. Од тој развој произлегува новата алуминиумска платформа за моделот, кој ќе има премиера подоцна годинава, веројатно за време на Фестивалот на брзината во Гудвуд, во лето.

Можно е традиционалната марка да премине на шестцилиндарски турбо во новиот модел, тоа е единствениот начин да се исполнат еко-нормите

Англичаните најавуваат и напредни решенија во подвозјето. „Wide Body“ ќе се понуди како најбрз и најтемпераментен модел во историјата на марката. Заслуга за тоа ќе има и новиот мотор, засега без какви било конкретни податоци околу истиот. Во Morgan Aero работеше 4,8-литарски V8 со 367 КС од BMW. Баварците завршија со производство на осумцилиндарецот, така што мораше да се бара нов мотор. Постои голема веројатност дека во новиот модел ќе работи шестцилиндарец со турбонатполнење, исто така од BMW.

Morgan е семејна автомобилска мануфактура, со погони во Малверн Линк, Англија. Morgan е воедно и најстара автомобилска компанија во приватна сопственост во светот. Лани беа изработени 681 возило, од кои три петини се извезоа преку 60-те дилери во 32 држави.

Morgan Aero GT во ексклузивна серија од осум примероци

Олдтајмер свеж од салон: Morgan AR Plus 4 за 65-годишнината

Легендарниот Morgan 3 Wheeler во изведба со погон на струја

Двајцата имаат по 50 години и се подготвуваат за големата прослава

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

избор бензин или дизел автомобил

Колку се заштедува со избор на бензинец место дизел?

kia stinger противвредност

Три модели на Kia со признание за најдобра противвредност во САД