за

Мерцедес ќе им исплати рекордни 7.300 евра бонус на вработените

Тимот на Мерцедес-Бенц повторно ќе добие висока награда како благодарност од управата за вредниот ангажман во 2023 година.

По денешното објавување на првичниот биланс од деловната 2023 година, на вработените во Мерцедес-Бенц ќе им биде исплатен бонус во висина од веројатно 7.300 евра. Тоа ќе биде нов рекорд.

Како благодарност за постигнатото и за вложувањето во минатата година, Мерцедес-Бенц повторно ќе го сподели успехот на компанијата со своите вработени. Висината на бонусот не зависи од категоријата на платата. Конечната сума ќе биде позната во март.

Бонусот е доброволна услуга на компанијата за околу 91.000 вработени со колективен договор во Германија. Истиот ќе биде исплатен заедно со платата за април.

Мерцедес-Бенц во 1997 година почна да им исплатува бонус на своите вработени под колективен договор.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Виетнамскиот производител и лани не постигна заработка

Просечната плата на вработените во Стелантис надминува 70.000 евра годишно