за

Возачи на Mercedes плаќаат гориво преку отпечаток од прстот

Mercedes почна со услугата In-Car-Payment, за возачките и возачите да можат да плаќаат гориво преку отпечаток од прст, во соработка со Visa и Mastercard.

Модерен луксуз е тековното мото на најстариот производител на автомобили во светот. Mercedes-Benz уште нема кажано сé околу луксузот. Новиот луксуз е плаќање сметка на станица за гориво директно од возилото.

Возачките и возачите на Mercedes во Германија од денес можат директно од автомобилот да ја платат сметката што ќе ја направат на станица за гориво. За тоа единствено е потребно скенерот во возилото да го прочита отпечатокот од прстот.

Нема потреба да се внесува 12-цифрениот ПИН и да се прави дополнителна верификација, па дури не мора да се посегнува ниту по денешниот семоќен телефон . За услугата е потребно возилото да располага со инфо-забавен систем MBUX со сензор за отпечаток на прст.

Mercedes-Benz ја објави веста во вторникот, за услугата што ја нуди во соработка со партнерот Mastercard. Платежно средство е самиот автомобил, поточно: In-Car-Payment-System “Mercedes pay+”.

Швабската светска марка уште од 2021 година соработува со Visa во In-Car-Payment, но услугата досега се сведуваше само на интерни понуди од концернот. Новина е тоа што со новододадената функција со Mastercard може да се плаќа и сметка на станиците за гориво.

Во моментов услугата е достапна на 3.600 станици за гориво. Плаќањето „со прст“ директно од возилото во блиска иднина ќе биде достапно и за други услуги што се поврзуваат со возилото, како и на други европски пазари, кажуваат од Mercedes-Benz.

На возачките и возачите им е потребно во возилото да имаат инфо-забавен систем MBUX, како и картичка Master или Visa, што е внесена во нивната користичка сметка во „Mercedes Me“ .

Кога возачот ќе запре на станицата за гориво што е вклучена во системот и ќе го изгасне моторот, MBUX автоматски ја вклучува услугата „Mercedes me Fuel & Pay“. Возачот преку дисплејот на MBUX ја избира пумпата за гориво и го пресметува износот на сметката доколку полни до врв. Корисникот се потврдува преку отпечатокот од прст.

По полнењето, на дисплејот на MBUX се покажува наполнетата количина и точниот износ на сметката. Возачите не мораат да излегуваат од возилото или да го потврдуваат полнењето на каса, туку едноставно си заминуваат по автоматската наплата. Сметката пристига на е-пошта. Единствено што дополнително треба да го изврши возачката или возачот е да го отвори чепот на отворот за налевање гориво.

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fiat 600e во стартот на продажбата ќе го следи примерот на Jeep Avenger

Само еден од седум Германци би купил користен автомобил од Истокот