за

Mercedes го враќа купе-моделот во класата C

Во гамата на моделот од средната класа на Mercedes наскоро пристига третата каросериска изведба, покрај лимузината и комбито. Во Франкфурт ќе биде претставен купе-моделот од класата С.

Класата C на Mercedes наскоро ќе се појави и во каросериска изведба на купе. Спортскиот модел со две врати ќе биде претставен во септември, на салонот во Франкфурт, а продажбата ќе стартува непосредно пред завршетокот на годинава. Mercedes уште не ги има наведено цените на новиот модел, но како ориентација може да послужи актуелниот модел, кој во изведбата C-Coupe 180 со 1,6-литарски турбо-бензинец со 156 КС чини 35.400 евра, односно 1.670 евра повеќе од споредливиот лимузински модел на класата C.

Два сантиметри пониско и две засебни седишта назад

За спортскиот настап на третата каросериска изведба во гамата на моделот од средната класа, покрај дизајнот на каросеријата ќе се погрижи и подвозјето. Во споредба со лимузината, новото купе ќе биде за два сантиметра поблиску до асфалтот. Во скусениот заден дел ќе се вградуваат две засебни седишта со зајакнати контури, а за првпат во класата С ќе се користат и држачи на безбедносните ремени што преку електромотор се приближуваат кон патниците на предните седишта.

Најсилниот модел во гамата на актуелното купе е C63 AMG со 467 КС и цена од преку 80.000 евра. На сликата е ексклузивната изведба Black Series
Најсилниот модел во гамата на актуелното купе е C63 AMG со 467 КС и цена од преку 80.000 евра. На сликата е ексклузивната изведба Black Series

Понудата од мотори во почетоко ќе ја сочинуваат два дизела и пет бензински мотори, со 156 КС од 1,6-литарскиот турбо-бензинец во основната изведба. Од спортското одделение Mercedes-AMG се планира изведба C450, со 367 КС, како и екстремен спортски модел C63, чијашто моќност би требало да достигне 510 КС. Купето е третата каросериска изведба во гамата на класата С, покрај класичната лимузина и комбито со традиционална ознака Model T. Врз основа на купето наскоро ќе следува и кабриолет изведба. Врвот во понудата на актуелниот C-Coupe го претставува изведбата 63 AMG со 457 КС и цена од 80.140 евра.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Тест: Ford Focus 1.6 TDCi Titanium

Новиот Audi Q7 претставен на врвот на Водно