за ,

McLaren ја започнува новата серија модели со 570S Coupe

Првиот модел од новата „спортска серија“ на McLaren е 570S Coupe. Наспроти суперексклузивните модели, новото купе ќе цели во класата на „понормалните“ автомобили, како Porsche 911 Turbo и Audi R8.

Британскиот специјалист за брзини и коњски сили автомобили ја најави премиерата на првиот модел од новата „спортска серија“. Во почетокот на април, McLaren 570С Coupe ќе биде претставен на 115-от салон на автомобили во Њујорк, како зачетник на серијата модели што ќе ја прошири понудата на марката во сегментот на „Turbo“ и „GT“ изведбите на Porsche 911 и Audi A8. Новиот модел на McLaren поседува мотор V8, каросериска структура од карбон и врвна аеродинамика.

Со премиерата на 570S Coupe во Њујорк, McLaren за првпат ќе ги прикаже заедно трите сегменти во понудата: Sports Series со моделот 570S Coupe, Super Series со 650S и Ultimate Series со P1. Исто како поскапите и екслузивни модели, новото купе ќе понуди врвни перформанси и возни својства во својата класа. По пример на моделот 650S, ознаката на моделот се однесува на моќноста на моторот. Соодветно на тоа, новиот 570S ќе располага со 570 КС. Светската премиера на моделот е во среда, на 1-ви април.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Шефот на BBC под смртна закана поради отпуштањето на Џереми Кларксон

Honda стартува со продажба на мини-родстерот S660 во Јапонија