за

Lancia Flaminia шест децении им служи на италијанските претседатели

На свеченоста по повод празникот на Италијанската Република, претседателот Серџо Матарела се возеше во државничка Lancia Flaminia од 1960-те години.

Преседателот на Италија, на Италијанската Република, Серџо Матарела, ja отвори свеченоста по повод 2-ри јуни, Денот на Републиката, возејќи се во претседателската Lancia Flaminia.

Повеќе од шест децении, Lancia Flaminia служи како официјален автомобил на Претседателот на Италијанската Република.

Автомобилот претставува обележје на италијанската креативност и елеганција ширум светот. Lancia Flaminia е меѓу деветте модели од минатото на марката, што послужија како инспирација за идните модели.

Од 1961 година, Lancia Flaminia е во служба на Претседателот. Моделот ја имаше својата премиера на салонот во Женева во 1957 година. Задвижувана од 2,5-литарски V6, лимузината беше знаменосец на марката, со врвна изработка и со престиж со каков што ретко кој друг автомобил располагаше во тоа време.

Прочуената каросериска работилница Pinin Farina во 1961 година го изработи претседателскиот кабриолет со продолжено меѓуоскино растојание. Моделот е познат како 335, тоа е вредноста на меѓуоскиното растојание во сантиметри.

Од моделот се изработија само четири примероци, сите опремени со различен под, со министерска сина ливреја, престижна црна кожа коноли, интерком и пет седишта назад.

Првата светски влијателна личност што се возеше во новиот државнички автомобил беше Кралицата Елизабета Втора. Потоа следеа Џон Кенеди, Шарл де Гол и други светски политичари и државници. Flaminia е амбасадор на Италија ширум светот.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Директорите на Lexus предвидуваат дека градскиот кросовер LBX во Европа ќе се продава во 25.000 примероци годишно. Нарачките почнуваат во октомври.

Toyota Yaris Cross имаше само еден проблем, тоа што не е Lexus

Kia има нов дизајнер, Џон Бакингем доаѓа од BMW