за

Хибриден Kia Niro именуван за „Најдобар автомобил“ од Cars.com

Од петте модели во финалето, изведбата на Kia Niro со хибриден погон се избори за насловот на „Најдобар автомобил на 2023 година“ од американскиот Cars.com.

Награди за Kia во изборот за 2023 година понесоа и Kia Carnival, како најдобар семеен автомобил, и Sorento, со наслов на најдобар СУВ на 2023 година.

Оперативниот директор на Kia за Америка, Стивен Сентер, ја коментира наградата, „горди сме што ја освоивме титулата на Cars.com за Најдобар автомобил на 2023 година со Niro HEV, којашто е една од трите погонски варијанти што ги нудиме во моделското семејство на Niro.“ Според шефот, Niro е резултат од посветеноста да се конструираат возила што освојуваат награди, за потребите на денешницата и за мобилноста во иднината.

Автомобилските експерти на Cars.com го избраа победникот за Најдобар автомобил за 2023 година, раководејќи се според три подрачја: Квалитет, иновативност и противвредност. Изборот се состои од шест различни категории: Најдобар автомобил, најдобар СУВ, пипак, семеен автомобил, луксузен автомобил и електричен автомобил.

Уредничката на Cars.com, Џени Њумен, цени дека „Niro HEV се најде на врвот на нашите рангирања, поради достапноста, штедливоста, функционалните Aero Blade и впечатливиот изглед, внатре и надвор. Гамата на Kia Niro се состои од три погонски варијанти – чисто електрично возило, приклучен хибрид и хибрид. „Неговата потрошувачка од 53 mpg (4,4 l/100 km) ги одушеви нашите автори“, кажува Њумен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cars.com (@carsdotcom)

Kia Niro од годинава ќе почне да се продава и во Македонија, што ќе биде премиера за електрифицираниот погон во гамата на домашниот пазар.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Првите далечински управувани автомобили возат по европските патишта

Volkswagen вложува 10 млрд. € во фабрики за електрични автомобили во Шпанија