за

Kia продаде 1,4 милион возила во првото полугодие

Во првите шест месеци од годинава корпорацијата Kia продаде близу 1,4 милион возила, односно за 2,6 проценти повеќе од истиот период лани. Најпродаван модел е Rio.

Најголемиот пораст во продажбата е постигнат во Кина, со плус 23,1 проценти, односно со вкупно 291.125 продадени возила, по што следи Европа, каде што продажбата се зголеми за 3,7 проценти, на 296.543 возила. Намалување има во Кореја (-5,3%) и во Северна Америка (-4,3%), со 226.404, односно 313.976 возила. Во јуни купувачите на возило од марката најмногу се решаваа за моделот Rio, втор најпродаван модел е Sportage, по што следат Cerato, Optima и Sorento.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes планира соработка со Nissan за наследникот на CLA

Lexus најавува премиера за купето RC на салонот во Токио