за

Jaguar отвори станица со 180 полначи за електрични автомобили

Jaguar учествуваше во отворањето на една од најголемите станици со полначи за електрични автомобили во Европа. За 15 минути се полни енергија за 130 километри пат.

Станицата со 180 места за полнење покрај бирмингемското сајмиште (National Exhibition Centre, NEC) се снабдува со струја од обновливи извори

Лоциран во Бирмингем, во срцето на патната мрежа во Мидлендс, во централниот дел на Англија, паркот од полначи се состои од 180 места на коишто електрични автомобили можат да се приклучат за полнење.

На отворањето на станицата со електрични полначи во Бирмингем, којашто се вбројува меѓу најголемите во Европа, учествуваше канцеларот за финансии, Џереми Хант. Неколку фабрики и администрациски објекти на JLR се наоѓаат во близина на станицата.

При тестирањето на издржливоста на станицата беа користени 32 автомобили Jaguar I-Pace, коишто истовремено беа приклучени за полнење. Триесет приклучоци за полнење се поврзани на 16-те брзи полначи со еднонасочна струја, секој со моќност од по 300 kW, додека на останатите 150 приклучоци за полнење се добиваат по 7 kW.

Сопствениците на батериски електрични и приклучни хибридни автомобили од марката Jaguar имаат обезбедено пристап до преку 500.000 полначи во Обединетото Кралство и Европа. До полначите се пристапува преку мобилната апликација Jaguar Charging.

Jaguar наскоро ќе започне со претставување на новата серија електрични модели, за коишто шефовите велат дека со дизајнот ќе се разликуваат од сé што досега е видено на автомобилската сцена. Како премиум марка на JLR, некогашен Jaguar Land Rover, „брзата мачка“ воедно ќе им нуди на корисниците најдобра и најбрза услуга за полнење на електричните автомобили.

Jaguar I-Pace е носител на најпрестижни наслови на автомобил на годината, вклучувајќи и наслов на Светски автомобил на 2019 година, како и награди за дизајн и за одржливост.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Новата арена во Токио ќе го носи името Toyota

Благ хибрид е петтата погонска опција за Peugeot 308