за

Полска ќе произведува електрични автомобили, техниката од Кина

Кинескиот холдинг Geely ќе ја испорачува својата платформа за електрични автомобили за полската марка Izera.

Холдингот Geely, најголем производител на автомобили во приватна сопственост во Кина и сопственик на марки од ковот на Volvo и Lotus, потпиша спогодба со полскиот производител на електрични автомобили ElectroMobility Poland, за техниката да Geely да се користи за возилата на полската марка Izera.

Платформата за електрични автомобили SEA (Sustainable Experience Architecture), што кинескиот холдинг Geely ја има развиено за возилата за своите марки, во иднина ќе ја користи и полската компанија за производство на електрични автомобили ElectroMobility Poland (EMP), којашто е под закрила на владата на Полска. Холдингот Geely ќе биде воедно и технолошки партнер на EMP, за првата серија возила што ќе биде пуштена во продажба под марката Izera.

EMP претставува сериозен проект на полските власти, за земјата да фати чекор во електромобилноста и да им парира на соседите, Словачка и Чешка, како влијателни чинители на автомобилската сцена. Компанијата планира да развие цела гама од електрични модели за својата марка Izera, користејќи ја платформата SEA на Geely.

Првиот електрчен модел на Полјаците е сосем извесно дека ќе биде СУВ од компакт класата. EMP најави уште два модели, комби од Ц-сегментот и комбилимузина. Кинескиот Geely ја лансираше платформата SEA во септември 2020 година. Таа се претставува како најприспособлива и најнапредна платформа што е наменета единствено за електрични автомобили. Платформата опфаќа и софтвер, хардвер, како и поширок дигитален екосистем.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Izera (@izera.polska)

Полската Izera е прва марка што ќе ја користи платформата на Geely, а не спаѓа во холдингот. Првите возила со платформата SEA веќе се на пат кон своите сопственици, станува збор за возила од премиум марките Zeekr и smart (марката сега е партнерство меѓу Mercedes-Benz и Geely).

Фабриката во којашто ќе се произведуваат возилата се наоѓа во Јавожно, во регионот Шлезија. Во фабриката се вработени 2.400 лица.

Fiat во Полска произведе 12,5 милиони возила

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Valeo произвел 10 милиони камери за безбедносните системи во автомобилите

Хрватскиот Rimac на струја е побрз од Bugatti со 16 цилиндри