за

Hyundai i20 е најдобар во класата според Auto, Motor und Sport

Магазинот Auto, Motor und Sport го избра Hyundai i20 1.1 CRDi за најдобар модел со дизелски мотор во класата на малечките авотмобили. Редакцијата на магазинот особено ја цени ниската потрошувачка.

Со нормирана просечна потрошувачка од 3,2 литри дизел, што соодветствува на емисија на СО2 од 84 g/km, Hyundai i20 Blue 1.1 CRDi е меѓу најеколошките возила на пазарот. Во специјалниот прилог со совети за избор на возило од класата на градските автомобили, магазинот Auto, Motor und Sport му даде високи оцени на моделот и за просторноста на кабината, за едноставното ракување и за обемниот гаранциски пакет, со пет години гаранција за возилото, помош на пат и бесплатна проверка.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Тиват го вдоми стилот на Mercedes

Товариш, каде е мојот автомобил?