за

Hyundai произведе половина милион возила во Русија

За две ипол години Solaris го освои рускиот пазар и стана бестселер меѓу странските марки. Лимузината наследник на моделот Accent беше избрана за автомобил на годината во 2012 и 2013.

Од стартот во јануари 2011 година, во Санкт Петерсбург се произведоа 500.000 возила на Hyundai. Јубилејното возило е Solaris – најпродаван модел од странска марка во Русија.

Во фабриката на Hyundai во Санкт Петерсбург се произведе 500.000-от автомобил. Не е случајност тоа што славеничкиот модел е Solaris. Лимузината се продава само на рускиот пазар и е најпродаван модел од странска марка. Успехот е дотолку поголем што производството во фабриката во Русија стартуваше пред само две ипол години, во јануари 2011 година. Производствениот капацитет на фабриката изнесува 200.000 возила годишно, а во неа работат 2.200 лица.

За две ипол години Solaris го освои рускиот пазар и стана бестселер меѓу странските марки. Лимузината наследник на моделот Accent беше избрана за автомобил на годината во 2012 и 2013.
За две ипол години Solaris го освои рускиот пазар и стана бестселер меѓу странските марки. Лимузината наследник на моделот Accent беше избрана за автомобил на годината во 2012 и 2013.

Вклучувајќи ја испораката од локалните фабрики на добавувачите, 47 проценти од деловите во возилата се од руско производство, а во целиот ланец опфаќа 4.000 работни места. Во минатата година, рускиот Hyundai се најде меѓу најголемите даночни обврзници.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Од нула до сто за два литра гориво

Ford Focus е најпродаван модел во светот