за

Hertz и Uber ќе пуштат 25.000 електрични автомобили во европските градови

Uber го проширува присуството во Европа, со 25.000 електрични возила што возачите ќе можат да ги изнајмат. Прв е Лондон, следат Париз и Амстердам.

Hertz и Uber ја продолжуваат во Европа својата успешна соработка започната во Северна Америка. Возачите на Uber во европските престолнини ќе добијат на располагање до 25.000 електрични возила, главно модели на Polestar и Tesla.

Hertz има намера преку партнерството да создаде еден од најголемите возни паркови од електрични автомобили за изнајмување во светот. Тоа се совпаѓа со мисијата на Uber, до 2030 година да стане водечка платформа во превозот на патници во Европа и Северна Америка, со возила со нулта емисија.

Соработката меѓу двете компании во Северна Америка веќе привлече илјадници возачи. Близу 50.000 возачи имаат изнајмено Tesla преку платформата на Uber. Тие досега имаат извозено преку 24 милиони тури со погон на струја и имаат поминато над 260 милиони милји (близу 420 милиони километри) без ниту грам емисија.

Проширувањето на партнерството во Европа ќе започне уште месецов, од европската база на Hertz во Лондон. Планот е услугата во текот на годината да стане достапна и во останатите европски престолнини, меѓу кои Париз и Амстердам.

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Alfa Romeo во јуни ќе одбележи 100 години на Quadrifoglio

Вајоминг сака да ги забрани електричните автомобили