за

Првиот електричен автобус Mercedes eCitaro вози во Хамбург

mercedes ecitaro hamburg

Германската „порта кон светот“ го доби првиот примерок од електричниот автобус Mercedes eCitaro. Првата фаза предвидува 20 вакви автобуси во Хамбург и обновување на возниот парк исклучиво со електрични автобуси по 2020 година

Светската премиера на електричниот автобус Mercedes eCitaro во септември привлече големо внимание, а сега е на ред и следниот голем чекор. Во германскиот град Хамбург веќе започна редовното сообраќање на електричниот автобус. Јавниот превоз во пристанишниот град во оваа фаза ќе добие 20 примероци од eCitaro. Тоа е досега најголемата единечна нарачка на електрични автобуси во Германија.

Претпријатието за јавен превоз во Хамбург планира по 2020 година да набавува само електрични автобуси. Моментно оваа компанија ги покрива потребите од превоз на жителите на Хамбург со 1.000 автобуси на 111 линии.

Mercedes eCitaro е прв електричен градски автобус што е развиен и произведен во Германија. Со исклучително тивкиот звук при возење и апсолутното отсуство на каква било штетна емисија од погонот, електричниот автобус ќе даде голем придонес во зачувувањето на квалитетот на воздухот во „портата кон светот“, како што Германците го нарекуваат овој град на северот на земјата.

Германска смисла перфекција: Mercedes eCitaro поседува топлинска пумпа за греење на внатрешноста

Посебност на овој модел на градски автобус е примената на топлинска пумпа, којашто ја грее внатрешноста и го растоварува електричниот погон од таа функција, овозможувајќи автобусот да мине повеќе километри со енергијата во батеријата. Операторот на eCitaro може да избира различен капацитет на батеријата, зависно од потребите и од буџетот. Максималниот капацитет изнесува 243 kWh. Енергијата се испорачува до два електромотора, што се вградени непосредно до тркалата.

Сите функции на осветлувањето на автобусите за Хамбург се изведени со диодна техника, како надвор, така и внатре. Техничката основа е идентична со верзијата на Citaro со класичен погон. Во двете досегашни генерации, Citaro се продаде во преку 50.000 примероци, што е повеќе од кој било друг градски автобус досега. Mercedes произведува и верзија со хибриден погон, со погон на автогас и метан.

Вака Хамбург го поздрави пристигањето на првиот електричен автобус Mercedes eCitaro

Автобуси на струја ќе возат низ Лондон

Првиот туристички автобус со погон на метан доаѓа од Scania

Електрични автобуси во јавниот превоз во Берлин

Електричните автобуси на Volvo со досег продолжен на 200 km

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

bmw 330e G20

Хибриден BMW 330e како посебна гордост на баварците

најпродавани автомобили европа

VW европски бр. 1 до октомври, Peugeot напредувал најмногу