за

Ford Transit Connect доаѓа в година

6. FORD TRANSIT CONNECT/TOURNEO CONNECT, продадени примероци 8,112 (+93.8%)

Новиот Ford Transit Connect е лесно доставно возило во сегментот со носивост до еден тон, а основата му потекнува од компактот Focus. Стартот на продажбата е најавен за првиот квартал од 2014.

Моделот има целосно нова конструкција и обединува дизајн и комфор на автомобил со многустраност на издржлив транспортер за професионална примена. Гамата ќе се состои од изведбите фургон и комби, обете во верзија со нормално и продолжено меѓуоскино растојание. Стартот на продажбата во Европа е поставен за првиот квартал од следната година.

Особености на моделот се преграден ѕид зад кабината, со отвор за долги предмети, двојна клупа кај фургонот, како и широка странична врата кај продолжената каросерија. Совозакото седиште се соборува и служи како работна масичка, а ако истото се подигне се добива пристап до голем простор за одлагање. Со соборување на совозачкото седиште може до просторот за нозе да се протнат предмети долги до 3,4 метри, односно три метри во станардната верзија.

Понудата на мотори опфаќа еден дизел и два бензинци со директно впрскување. Туербодизелот од 1,6 литар постигнува 75, односно 115 КС, додека бензинците имаат 100 КС или 150 КС. Кај обата бензинца се работи за мотори од генерацијата Ecoboost, односно првиот е познатиот еднолитарски мотор, актуелен носител на титулата светски мотор на годината. Производството е во Валенсија, Шпанија, а цената на европскиот пазар ќе стартува од помалку од 15.000 евра.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најбрзата тревокосачка на светот

Хју Џекмен се појави со Audi R8 на премиерата на „Волверин“