за

Претседателот на Португалија направи почесен круг со новото Fiat Doblo

Португалскиот претседател Марсело Ребело де Соза присуствуваше на одбележувањето на 60-годишнината на фабриката во Мангуалде, каде што се произведуваат Fiat Doblo, Peugeot Partner, Citroën Berlingo и Opel Combo.

Концернот Stellantis цели да го преземе водството на пазарот на доставни возила. Новиот Fiat Doblo е четвртиот модел што ќе излегува од фабриката во Португалија.

Првиот човек на концернот Stellantis, Португалецот Карлос Таварес, на свеченоста посочи дека произведувањето на моделите од четири марки во Мангуалде придонесува „да се зголеми ефикасноста на фабриката, да се подобри конкурентноста и да им се понуди најдоброто на нашите професионални клиенти.“

Уште еден повод за прослава се придружи на главниот настан за одбележување на 60-те години на португалската фабрика. Една третина од вкупната потреба од енергија на фабриката, во иднина ќе се покрива со електричната енергија произведена во соларниот парк, во близина на фабриката.

Неговото Височество, Претседателот на Португалија, Марсело Ребело де Соза, укажа на значењето на фабриката за целата држава: „Денес дојдов тука да слушнам добри вести, за тоа како Stellantis вклучува уште една марка и уште еден модел во портфолиото на оваа фабрика. Покрај тоа, стартува и проектот што ќе придонесе Поргугалија да го задржи лидерството во заштитата на климата и енергетската пресвртница.“

Од отворањето во 1962 година, во фабриката во Мангуалде досега се произведени 1,5 милион возила. Едно од секои четири возила што се произведуваат во земјата, излегува од оваа фабрика.

Во овие погони моментно се произведуваат Citroën Berlingo Van/Berlingo, Peugeot Partner/Rifter и Opel Combo Cargo/Combo Life. Тоа се трите носители на титулата на Светски ван на 2019 година. Во поглед на продажбата во Поргугалија, трите модели ги држат првите три места и постигнуваат вкупен удел од 32%. Лани од фабриката на Stellantis излегле 67.841 возила.

Новиот Doblo стартува со производство во октомври и ќе биде 22-от модел во историјата на фабриката во Мангуалде.

Дојде време Fiat Doblo да вози на струја

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

На 65 години, Fiat 500 најпродаван електро-модел во Италија и Германија

Opel Corsa и натаму е најпродаван градски автомобил во Германија