за

Шпанците во ноември купувале најмногу Fiat 500

Fiat 500 како допрва да добива залет и на неколку големи пазари во Европа е постојано на првите позиции, или во својата класа, или на целиот пазар, како во Шпанија.

Со вкупно 1.877  примероци, Fiat 500 е најпродаван автомобил на шпанскиот пазар во ноември. Главнината од продажбата ја сочинува моделот со благ хибриден погон.

Ноември му донесе повеќе титули на Fiat 500 на шпанскиот пазар. Покрај тоа што „чинквеченто“ е прв во продажбата од сите модели што се нудат на големиот пазар, тој е прв и во конкуренција на автомобили со класичен хибриден погон, односно без приклучок за полнење. Изведбата Fiat 500 Hybrid учествува со 1.739 примероци во вкупната продажба на моделот.

Во споредба со минатата година, продажбата на малечкиот Fiat 500 со големо име, во ноември 2022 година постигна за 102,7 проценти повисока продажба. Не постои модел што во претпоследниот месец од годината се продал во повеќе примероци на шпанскиот пазар.

Најголемиот дел од продажбата му припаѓа на моделот Fiat 500 Hybrid, којшто користи стартер-генератор и мала батерија, за енергијата при сопирање и забавување да ја акумулира во батеријата, и таа подоцна да се искористи кусо при поаѓање или при забрзување. Вкупно 1.739 примероци од моделот се благи хибриди.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fiat España (@fiat_es)

На ниво на цело моделско семејстсво, Fiat во ноември е 75,6% над резултатот од истиот месец лани, со вкупно 2.649 продадени возила

Вкупно годинава, продажбата на Fiat достигна 23.295 возила. Далеку најпопуларен модел е Fiat 500 со продадени 14.647 примероци до ноември. Заедно со чисто електричната изведба Fiat 500e, хибридниот модел се продал во 14.161 примерок. Тоа се 96,7% удел во продажбата на моделот, односно без електромотор во погонот се продале само 486 примероци.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Комплицирано име: Гешефтсвагенот на Daimler од 1899 година

Со падобран на тркачка патека и право во Peugeot 9X8