за

Електричниот Fiat 500 поставува продажни рекорди во Германија

Fiat 500 е еден од моделите што своето пазарно постоење го темелат врз легендарни автомобили од минатото, но уште одамна почна и самиот да пишува историја.

Италијанскиот класик со напредна погонска технологија, во ноември бил втор најпродаван електрифициран автомобил во Германија, на најголемиот и најважен пазар во Европа. Електричната и хибридната изведба на Fiat 500 таму се продадоа во вкупно 43.049 примероци до ноември.

Fiat 500 достига мошне високи позиции на германскиот пазар. Вкупно четири месеци, електричниот Fiat 500 Electric беше најпродаван автомобил со електричен погон, а во ноември стана дури и втор најпродаван модел од сите автомобили што се достапни на тамошниот пазар.

Италијанскиот градски автомобил е најпродаван увозен модел во Германија, во периодот од јануари до ноември 2022 година.

Според најпедантната статистика што се води за германскиот пазар, Fiat 500 Electric единаесетпати годинава бил меѓу првите три најпродавани модели на пазарот, со чисто електричен погон. Не постои друг модел со погон само на струја, што успеал секој месец годинава да биде во Топ 3.

Овој заеднички успех на двете изведби на Fiat 500 ѝ донесоа на италијанската марка историски највисок удел од 6,7 проценти на домашниот пазар на VW & Co.

Најпродавани модели во категорија на малечки автомобили во Германија, од јануари до ноември 2022:

Fiat 500 · 43.049 примероци

Volkswagen Up · 21.043 примероци

Dacia Spring · 10.308 примероци

Најпродавани модели во категорија на автомобили со чисто електричен погон во Германија, од јануари до ноември 2022:

TESLA MODEL Y 28.044
TESLA MODEL 3 24.275
FIAT 500 23.123
VW ID.4, ID.5 17.656
VW ID.3 16.421
HYUNDAI KONA 13.677
HYUNDAI IONIQ5 11.248
AUDI E-TRON 11.023
VW UP 10.998
SKODA ENYAQ 10.921
Вкупно BEV 366.234

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Opel 5/12 HP пред 110 години беше автомобил наменет за сите

Audi по 2026 ќе претставува само електрични модели, класичарите завршуваат во 2033