за

Ferrari го „разоткри“ LaFerrari

Ferrari ја подготвува отворената изведба на топ-моделот LaFerrari за светска премиера на салонот во Париз во октомври. Моделот ќе се понуди во ограничена серија, името уште се држи во тајност.

Од Маранело ги објавија првите фотографии од отворената изведба на LaFerrari. Новата серија во ограничен број примероци според Ferrari е наменета за „клиенти и колекционери кои одбиваат да го жртвуваат ужувањето во возењето ‘ал фреско’ дури и кога се зад воланот на суперавтомобил.“

ferrari laferrari aperta 00001

Името и деталните технички карактеристики на новиот модел ќе бидат објавени на салонот во Париз, исто како и бројот на примероци што ќе се произведат во Маранело. Оттаму сепак откриваат дека серијата е веќе распродадена по презентацијата за посебни клиенти и книгата со нарачки е веќе затворена.

Во погонот нема измени: V12 со 800 КС и електромотор со 163 КС

Сопствениците на новата специјална верзија LaFerrari ќе имаат на располагање цврст покрив од карбон или платнен покрив, за ситуациите кога временските услови не дозволуваат возење под отворено небо. Погонот и перформансите ќе бидат исти како кај првата серија од LaFerrari, што значи V12 со 800 КС, во комбинација со електромотор од 163 КС или вкупно 963 КС.

ferrari laferrari aperta 00002

Значајни преправки се извршени во шасијата, заради задржување на отпорноста на торзија и крутоста како кај купе-изведбата. Аеродинамиката исто така е дотерувана, за да обезбеди истиот коефициент на отпор на воздух при возење со отворен покрив.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

60 години на Peugeot 403 Cabriolet: Aвтомобилот на инспектор Колумбо

Porsche ќе ги произведува осумцилиндарците за целиот концерн Volkswagen