за

Defender во издание точно како за рагби играчи

Defender, сега како марка на JLR, подготви специјална серија во чест на светскиот куп во рагби што се одржува во Франција.

Како основа за специјалата серија служи моќниот и воедно штедлив Defender 110 P400e со приклучен хибриден погон.

Специјалната серија од Defender се води под името Rugby World Cup 2023 Limited Edition и ќе се изработи во само 23 примероци и само за францускиот пазар.

Defender, од годинава марка на британскиот JLR – Jaguar Land Rover – покрај останатите три марки Discovery, Range Rover и Jaguar, се вклучува во прославувањето на светскиот куп во рагби и во таа чест ја подготви специјалната серија Rugby World Cup 2023 Limited Edition.

Како партнер на светското рагби, Defender ќе ги понуди 23-те примероци од специјалната серија само на францускиот пазар. Посебните детали на серијата се инспирирани од уште еден специјален модел, од „The Defender Trophy Car for Rugby World Cup 2023“ којшто летово го превезуваше славниот Куп на Веб Елис ширум Франција.

Каросеријата е лакирана во санторини црна боја, со тркала од 22 инчи во златна боја со сатенски финиш. Во истиот стил се изработени и додатоците во браниците, натписот Defender и обележјата на специјалниот модел. Секако дека не смее да отсуствува логото на светскиот куп во рагби 2023 на предните крила, веднаш зад тркалата.

Кога возилото ќе се отклучи ноќе, покрај вратите се проектира логото на светскиот куп.

Внатрешноста е изработена со отмена виндзор кожа во црна боја, со шини штепови на седиштата и на патосниците. На предните потпирачи за глава е вшиено логото на купот во рагби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Land Rover (@landrover)

На завршетокот на арматурната табла е изгравирано со ласер логото и натписот Rugby World Cup France 2023, заедно со бројот на конкретниот модел во серијата, „1 од 23“.

Defender е партнер на светското рагби затоа што марката ги дели истите вредности со овој спорт: Моќ, издржливост, приспособливост.

Примероците од серијата ќе им бидат понудени на избрани клиенти. Првото појавување на Rugby World Cup 2023 Limited Edition Defender се случи на 7-ми септември, на специјален настан во „Le Palais de Tokyo“.

За време на одржувањето на купот, гости со посебна покана ќе можат да го погледнат возилото во Defender Houses во Париз, Марсеј и Ница.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рекордна нарачка за електричниот камион на Daimler во Јапонија

Камиони со погон на водород ќе носат материјали до фабриките на Toyota