за

Datsun Go ќе се продава за 5000 евра – во Русија и Индија

Пред една година Nissan најави дека ќе основа трета марка, покрај престижниот Infiniti. Првиот модел од старо новата марка Datsun е претставен денес во Индија.

Првиот модел од марката Datsun ќе се продава под моделската ознака Go. Моторот е 1,2 литарски мотор, а каросеријата е долга 3,79 сантиметри, со што моделот се позиционира точно во средина меѓу сегментите A и B. Според Nissan, целна група се купувачи од растечките пазари, кои што бараат автомобил со поголема противвредност, за задоволување на секојдневните потреби, но во исто време и за исполнување на нивните соништа и амбиции за подобро утре. Тоа се луѓе што напредуваат, како што впрочем сугерира и името на моделот Go.

130715-01-02

Името потекнува од првиот модел на Datsun, Dat-Go, кој бил претставен во Јапонија пред речиси еден век. Со овој модел Datsun им овозможил мобилност на луѓето што претходно само сонувале да поседуваат автомобил. Производителот наведува дека Datsun Go е квалитетен, стилски и модерен, со пријатно чувство во возење. Покрај тоа, одржувањето на возилото ќе биде евтино, како еден од пресудните аргументи за набавка на возилото во земјите за кои што тоа е наменето.

Datsun е за Nissan тоа што Dacia е за Renault

Винсент Коби, прв човек на Datsun, објаснува: „Кога клиентот ќе ја купи првата кола во земји како Индија, Индонезија, Русија и Јужна Африка, тој прво сонува за неа. За сонот да се оствари, на клиентот му е потребен пристап, чувство на припадност кон марката. Поради тоа што оваа набавка е значаен дел од нивниот приход, важно е тие да имаат полна доверба во марката и во производот.“

130715-01-11

Моделите на Datsun ќе бидат развивани посебно за одделни региони во светот, но концептот ќе биде истиот. Datsun Go е прв од неколкуте идни модели на Datsun кои што ќе бидат лансирани во првата половина на 2014 година во Индонезија, Русија и Јужна Африка. Производството на автомобилот ќе се одвива во една од најновите фабрики на Renault-Nissan, во Орагадам во индискиот Ченај.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Тест: Mitsubishi Space Star 1.0 Inform

Mercedes планира соработка со Nissan за наследникот на CLA