за

Dacia им продаде 300.000 возила на Германците

Авто нацијата не вози само BMW, Mercedes и Volkswagen, туку сé почесто ѝ покажува верност на евтината марка на Renault. Од 2005 година, Романците продадоа 300.000 возила на најголемиот пазар во Европа.

Трендот се засилува уште повеќе во првите осум месеци од оваа година, со 33.000 возила од марката Dacia што прејдоа во рацете на Германците. Со пазарно учество од 1,56 проценти, Dacia е меѓу марките со средна застапеност на германскиот пазар. До крајот на август, романската марка продаде 32.810 возила на овој пазар, што претставува раст од 2,4 проценти во споредба со истиот период лани и исклучок од негативниот пазарен тренд.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Opel и PSA ќе произведуваат заеднички ван од 2016 година

За сонот за Bentley да биде пореалистичен