за

Citroen подготвува модел со 300 КС за Кинезите

DS 5LS

За салонот во Пекинг е најавена премиера на концептниот автомобил Citroen DS 5LS R. Без разлика што идниот сериски модел ќе се продава само во Кина, јасно е дека француската марка ги буди спортските гени.

На лимузината DS 5LS што од неодамна се продава на најголемиот пазар во светот може наскоро да ѝ се придружи спортската варијанта што ќе произлезе од студијата најавена за салонот во Пекинг. По концептните автомобили DS3 Cabrio Racing и DS4 Racing, ова е веќе трет модел во гамата на DS што се повикува на спортските гени на француската марка.

Спојлерите, праговите и дифузорот на спортскиот концепт се изработени од карбон, каросеријата е спуштена за 15 милиметри, а бандажите се со пречник од 20 инчи. За подобрување на стабилноста е проширена и трагата на предната оска. Исто како DS3 Racing, лимузината вози со 1,6-литарски турбо бензинец со 300 КС и 400 њутнметри, во комбинација со секвенцијален менувач. Специјалниот лак во кармин црвена боја и сивите украсни панели на вратите ја нагласуваат припадноста во семејството R. Внатрешноста е изведена со алкантара, мека телешка кожа и испечатени логоа со буквите DS. Французите засега не откриваат дали сличен модел може да се појави и на европскиот пазар.

citroen ds 5ls r2

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes ќе произведува автоматски менувачи во Романија

BMW M4 Cabrio: За купувачи на коишто и кабриолетот им е „обичен“