за

Во Обединетото Кралство во април произведени само 197 автомобили

Во Обединетото Кралство во април произведени само 197 автомобили
Во Обединетото Кралство во април произведени само 197 автомобили

Поради воведувањето на строги мерки против ширењето на корона-вирусот, производството на автомобили во Обединетото Кралство во април се најде речиси во целосно мирување.

Производството на автомобили во Велика Британија забележа драстичен пад во април. Како што соопшти BBC, автомобилското производство во април се намалило за 99,7 проценти во споредба со истиот месец лани.

Во целата островска држава биле изработени само 197 автомобили. Станува збор за престижни и луксузни автомобили од марки како McLaren, Bentley или Rolls Royce. На овие возила требало да се извршат само уште последните зафати. Од нив, 45 возила се испорачани директно на клиентите.

Автомобилското производство во април било на најниското ниво по втората светска војна. Поради корона-кризата, некои од производителите привремено се префрлија на изработка на медицинска заштитна облека и прибор.

Во нормални услови, во април во земјата се произведуваат околу 400.000 возила. Недостигот од оваа продукција ќе ги чини автомобилските концерни до 12,5 милијарди фунти, односно околу 13,9 милијарди евра. Фабриките во земјата постепено се враќаат во работа, со строго почитување на мерките за заштита.

Rolls-Royce е прва британска марка што се враќа во погон

rolls-royce cela modelska gama

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skoda ја обнови апликацијата за далечинска врска со возилото

Skoda ја обнови апликацијата за далечинска врска со возилото

Водородна Toyota Mirai во противпожарната служба во Берлин

Водородна Toyota во противпожарната служба во Берлин