за

Bosch со комплетна сервисна поддршка во Македонија

if

Марката што е прв избор при сервисирањето и одржувањето на автомобилите отсега е застапена со комплетна услуга во новиот Bosch Service. Центарот се наоѓа на некогашна „Првомајска“ и со најсовремена технологија на германскиот производител и стручен персонал го нуди целосниот дијапазон на услуги, од тестирање и дијагностика, до ултразвучно чистење и поправка на дизел компоненти.

Од почетокот на неделава македонските возачи и оператори на возни паркови имаат на располагање нова адреса на којашто можат да се обратат за сите услуги коишто се однесуваат на сервисирањето и одржувањето на возила во мрежата на германскиот Bosch. Новиот центар AGS Bosch Service е лоциран на булевар Борис Трајковски или некогашна „Првомајска“ и како што нагласуваат од компанијата, тој е прв комплетен овластен сервис во доменот на автомобилската индустрија, трговијата со резервни делови и сервисирањето на дизел компоненти во Македонија.

ags bosch service 11

Тестирањето и дијагностиката за сите видови возила се вршат со оригинални тестери Bosch KTS540 и Bosch KTS TRUCK, дијагностички кабли Bosch и фабрички софтвер Bosch ESI tronic v2.0. Услугата на AGS Bosch Service во ова подрачје опфаќа и ултразвучно чистење на дизел компоненти од повеќе генерации на мотори, во специјални кади и со специјално средство. За секое тестирање на пумпа, инјектор или дизни се добива официјален извештај на Bosch во печатена форма.

Специјалноста секако е поправката на дизел компоненти, со оригинални делови од Bosch, почнувајќи од калибрација и полурепарација, до целосна репарација на компонентите и заптивање на пумпа. Сервисните услуги директно на возилото опфаќаат демонтажа и монтажа на инјектори, пумпа, нагодување на вентили и чистење на систем за гориво за патнички и доставни возила, како и камиони.

Паралелно со отворањето на репрезентативниот центар, AGS Bosch Service ја проширува и осовременува дилерската мрежа за оригинални резервни делови, што секако ќе придонесе за поефикасно снабдување на купувачите и клиентите.

За претстава колку Bosch е застапен во автомобилската индустрија, може да послужи следниов список, којшто е извадок од целосната понуда на оригинални резервни делови:

 • Свеќички за палење
 • Грејачи
 • Ламбди сонди
 • Мерачи за проток на воздух
 • Сензорска група (маф сензори, сензори за брегасто и коленесто вратило, сензори за притисок, сензори за температура)
 • Системи за сопирање (плочки, гуртни, сајли, барабани, дискови, сензори за АБС и сензори за плочки)
 • Осветлување (секаков вид на светилки од 12V и 24V)
 • Бришачи
 • Ремени
 • Осигурувачи, релеи и алтернатори
 • Систем за палење (анласери, кабли и бобини).
 • Систем за гориво (резервоарски пумпи, електрични и common rail системи, инјектори, распрскувачи, регулатори за заеднички вод, дозирачки единици и регулатори за пумпи под висок притисок, делови за одржување, заптивни елементи и сетови)

[FAG id=26625]

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes ќе ја заврши годинава со двомилионска продажба

Визионерскиот мотоцикл на BMW одликуван со врвна награда за дизајн