за

Македонија трета во фудбал – меѓу увозниците на BMW

BMW

Викендов на арената Тоше Проески се играше фудбал од премиум лига. Македонија преку компанијата М Кар беше домаќин на фудбалскиот куп на увозници на BMW. Фудбалерите на нашиот увозник го освоија третото место.

Изминатиот викенд компанијата М Кар беше домаќин на фудбалскиот куп на увозници на BMW. Станува збор за интерен настан на германската марка, кој оваа година прв пат се оддржуваше во Скопје. Натпреварите се одвиваа на Националната Арена „Тоше Проески“, меѓу 28-ми и 30-ти мај. Победник е екипата на BMW Египет, второто место им припадна на BMW-фудбалерите на Германија, Македонија е трета.

BMW Football Importers Cup 2019 во суштина е тим-билдинг настан, фудбалски натпревар за импортерите на BMW од регионите на Африка, Карибите и Источна Европа. Овој настан веќе неколку години традиционално се оддржува во различна земја од овој регион. Во претходните три години се играше во Минхен, Загреб и Белград.

На настанот присуствуваше и д-р. Томас Рин, генерален директор на BMW Group за регионите на Африка, Карибите и Источна Европа, како и останати претставници од менаџментот од BMW Group и импортерите на BMW.

Фудбалскиот тим на М Кар

New photo by Automedia MK / Google Photos

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

mercedes actros

Награди за најдобрите камиони и автобуси „ETM Award 2019“

Alfa romeo proteo

Од овие три концепти од 1990-те излегоа GTV, Barchetta, Thesis