за

Blaupunkt со класичен изглед и супермодерна техника

blaupunkt radio bremen
blaupunkt radio bremen

Радио Blaupunkt беше една од најпосакуваните работи во кокпитот во 1980-те години, особено моделот Bremen. Германската марка ја враќа легендата во живот, со изглед ист како моделот од 1986 година, но со современа техника во куќиштето.

Додека Blaupunkt Bremen SQR 46 однадвор изгледа исто како оригиналот, радиото располага со дигитален прием, Twin-Connect за поврзување со два паметни телефони, променлива боја на осветлувањето на копчињата и дисплејот, блутут, микрофон. На тоа се надоврзуваат два приклучоци USB, приклучок за надворешен извор и SDHC. Стриминг на музика преку блутут исто така не е проблем за модерниот класичар.

Идејата е Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB да се вградува во јангтајмерите, кои моментно уживаат статус на главни ѕвезди на сцената. Максималната моќност изенсува 4 х 50 вати. Постои посебен излез за сабвуфер, како и неколку сетапи на звукот (рок, поп, класика). Цената на германскиот пазар изнесува 450 евра.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

трка со соларни автомобили австралија

Сонцето е нивниот мотор: 53 тимови за соларната трка во Австралија

CF Moto Uforce

Кога тешко се бира меѓу кола и мотоцикл: CF Moto U-Force 1000