за

Нов изглед на најстариот салон на Bentley во светот

Jack Barclay Bentley renoviran

Отворен пред повеќе од 90 години, најстариот салон на Bentley во светот отсега дише во ново издание. Повеќе милиони фунти беа вложени во реновирањето на Jack Barclay Bentley, еден од заштитните знаци на Мејфер. Секако, салонот се наоѓа во Лондон.

Најстариот салон за Bentley во светот, Jack Barclay Bentley, официјално ги отвори вратите по долготрајно и скапо реновирање, покажувајќи се во ново светло коешто ја спојува богатата традиција на салонот со последните дизајнерски трендови.

Jack Barclay Bentley 4

Просторот се вклопува во стилот на луксузните ателјеа и уметнички галерии што се наоѓаат во соседството, во ексклузивниот Мејфер, во Лондон. Централното место му припаѓа на барот, обложен во најскапата кожа што Bentley ја користи во своите автомобили. Задржани се впечатливите детали од оригиналниот изглед, како „шаховскиот“ под, дрвените панели и елементите во арт-деко.

Jack Barclay Bentley 1

Директорот Џон Стоун, коментира: „Jack Barclay Bentley е вистинска британска институција и вистинска икона, за Bentley и за цела Велика Британија. Клиентите пристигаат од цел свет за да го доживеат искуството на Jack Barclay Bеntley, а благодарение на ова одушевувачко реновирање, ги уверуваме дека и понатаму ќе уживаат во најдобрата можна услуга.“

Џек Баркли го отвора салонот во 1927 година и уште од старт се грижи на клиентите да им ја понуди најдобрата можна услуга. Неговото мото е „Service after Sale“ (услуга по продажба), од кадешто и произлегува денешниот поим „aftersales или постпродажба. Џек Доналд Баркли е пасиониран тркач и постигнува осум светски рекорди во класата до три литри.

Jack Barclay Bentley 3

Големиот успех во мотоспортот го наведува Баркли да го отвори авто-салонот за Bentley и Rolls-Royce, со намера тој да стане водечки во Лондон и во светот. Во 1993 година, компанијата станува единствен дистрибутер за резервни делови за автомобили на Bentley и Rolls-Royce постари од 1955 година.

Bentley Bentayga е првиот луксузен хибрид во светот

Идниот Bentley Flying Spur на платформа од Porsche Panamera

Темен Bentley е моќен и лут Bentley

Петстотини стартови на Bentley на тркачките патеки

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Nissan електрични автомобили до 2022 година

Nissan најавува осум нови електрични модели до 2022 година

volkswagen touareg iii peking

Volkswagen Touareg премиерно претставен во Кина