за

Audi нуди електричен тротинет, секако „quattro“

Audi e-tron scooter
Audi e-tron scooter

Audi ќе започне со продажба на електричен тротинет, но дури кон крајот на следната година. Најпопуларното возило на планетата во моментов, во изведбата на Audi ќе се води под името e-Tron Scooter. Нормално е дека тој ќе биде многу поразличен од останатите е-тротинети.

Електричниот тротинет од Инголштат во основата е изведен како скејтборд и поседува четири, место вообичаените две тркала. Тоа дозволува возачот да користи една рака за да најави дека скршнува и воопшто да има подобра прегледност над сообраќајот. Управувањето е главно преку префрлување на тежината. Возилото тешко 12 килограми може да се преклопи и да се понесе со себе во автобус, метро, да се остави во автомобилот или да се влече.

Во управувачкиот лост на Audi e-Tron Scooter се наоѓаат батеријата и електрониката, како и дисплеј. Забрзувањето и забавувањето се преку вртлива дршка, а за запирање служи хидраулична сопирачка. Електро-тротинетот на Audi вози 20 km/h и постигнува досег до 20 километри. Цената ќе изнесува 2.000 евра.

Планот е-Scooter да им се понуди како прибор на купувачите на Audi e-Tron. Тротинетот ќе се полни преку приклучокот во багажникот за време на возењето. Тој ќе служи за кусиот преостанат пат од возилото до работното место или било кое одредиште.

Audi e-Tron Scooter поседува предно, дневно, задно и стоп-светло. Преку блутут се прават дотерувања, а врската воедно се користи и како зашптита од кражба. Дизајнерите подготвуваат дрвени или карбонски „газишта“ и неколку различни стилови за електро-тротинетот.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Aston Martin почна со изградба на висококатница во Мајами

Aston Martin почна со изградба на висококатница во Мајами

W Series finale brands hatch

Брзите и убави дами од W Series возат финале викендов