за

Дилерите во Италија имаат 4.500 нарачки за Alfa Romeo Tonale

Метаморфозата што ја доживува марката Alfa Romeo донесува и конкретни бројки. Само во јули, само дилерите на марката во Италија, регистрирале повеќе од 4.500 нарачки за новиот Tonale.

За моделот што летово повторно донесе голема раздвиженост во салонот на Alfa Romeo во Скопје, доаѓаат одлични вести и од домашниот пазар. Tonale, компактен СУВ-модел во класа со Peugeot 3008 и Kia Sportage, во јули им донел над 4.500 нарачки во салоните на марката во Италија.

Alfa Romeo во јули постигна пазарен удел од 1,3 процент на италијанскиот пазар. За премиум марката, тоа е удел каков што долги години не е постигнат. Месечната динамика од 4.500 примероци, којашто беше регистрирана во јули, сосем е извесно дека ќе продолжи да расте. Во гамата на Alfa Romeo Tonale, покрај изведбите со благ хибриден погон со 130 и 160 КС, од неодамна се придружи и дизелот со 130 КС.

Освен меѓу приватните купувачи, Alfa Romeo Tonale привлекува клиенти и на пазарот на службени возила, вклучувајќи ги компаниите за изнајмување возила. Заштедата во потрошувачката на гориво, којашто ја ветува благиот хибриден погон, вклучувајќи го фактот што овој вид погон не ја оптоварува премногу цената на возилото, очигледно дека е фактор и кај марките како Alfa Romeo, каде што обично емоциите решаваат. Комбинацијата од алфа-страст и ниски работни трошоци, ја нуди и дизелот со 130 КС, којшто од неодамна е вклучен во ценовниkот за Alfa Romeo Tonale.

Голем нагласок е ставен врз квалитетот на изработката на Alfa Rоmeo Tonale, но квалитетот зафаќа и во услугата, преку којашто клиентите вистински го доживуваат премиум карактерот на марката. Истото важи и за сервисирањето. Во италијанската евиденција, 75% од клиентите на Alfa Romeo, претходно возеле автомобил од друга марка.

Рафаеле Русо, директор за Alfa Romeo за Италија: „Овие комерцијални успеси се потврда дека метаморфозата на Alfa Romeo е на вистинскиот пат. Профитабилноста на Alfa Romeo е зголемена двојно во спопредба со првата половина од минатата година, а постојано расте и задоволството на клиентите. Тоа е резултат од одлична тимска работа, во секое ниво, за да се излезе во пресрет на потребите и очекувањата на нашето племе‘. Денес племето на ентузијасти на Alfa Romeo расте постојано, а возењето Alfa станува сé поблагодарно”.

Убави тонови за пречек на новата Alfa Romeo Tonale

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Stellantis ќе го произведува 1,6-литарецот на Peugeot во Aмерика

Suzuki: Возењето кабриолет по терен има 40 години традиција