за

Mercedes, Stellantis, Total, ќе градат три фабрики за батерии

ACC, заедничка компанија на Mercedes, Stellantis и Total, планира да изгради три фабрики за батерии, во Франција, Германија и Италија.

Компанијата за батериски ќелии за автомобили, Automotive Cells Company (ACC), избра компанијата Comau од Торино да ги проектира и развие производствените линии за батериски модули, за фабриката што се гради во францускиот град Дуврeн.

ACC, заедничка инвестиција на Stellantis, Mercedes-Benz и TotalEnergies, планира проект вреден над 7 милијарди евра, за изградба на три гигафабрики во Франција, Германија и Италија. Капацитетот на секоја фабрика одделно ќе изнесува по 40 GWh. Проектираниот капацитет се планира да биде постигнат до 2030 година. Целта е да се подржи растечката продукција на електрични возила.

Со договорот се предвидува, Comau, огранок на Stellantis што е специјализиран за роботика, да му испорачува на ACC експертиза и опрема што е потребна за автоматизација на производството на батерии за електрични возила. Планот е да се произведуваат модули и со 8 и со 16 ќелии.

Петте производствени линии што ќе ги проектира Comau, ќе овозможат француската гигафабрика на ACC да произведува до 8 GWh на годишно ниво до завршетокот на 2024 година. Со договорот се гарантира користење локална технологија, помошна опрема и компоненти.

Volkswagen Group вложува 10 млрд. € за Шпанија да стане центар на електромобилноста

Volkswagen ID.3 ја тестира електромобилноста во Македонија

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volvo EX90 EV ќе биде подвижна електроцентрала

BMW продаде двојно повеќе електрични автомобили