за

Фејслифт на Dacia Duster за салонот во Франкфурт

Со претставувањето на теренецот Duster, многумина ги променија гледиштата на евтината романска марка. За втората половина од моделскиот век, Dacia го освежи популарниот модел.

Покрај комбилимузината Sandero и лимузината Logan, теренецот Duster е третиот најпродаван модел на Dacia на европскиот пазар. За да се задржат високите позиции на моделот во продажните статистики, Романците го освежија популарниот Duster. Наесен компактниот теренец ќе се појави во продажните салони на марката со нова хромирана маска, со редизајнирани предни светла и со задни светла со хромирана рамка. Опционалниот носач за багаж на покривот ќе носи натпис Duster, а нов дизајн добиваат и бандажите од 16 инчи, исто така достапни со доплата.

dacia duster 2

Во техниката на моделот чија што премиера беше во 2010 година не се менува ништо. За топ моделот на романската марка ќерка на Renault и натаму ќе се нудат еден бензинец и два дизела, во дијапазон на моќност меѓу 90 и 110 КС. Моделските верзии со посилните мотори се достапни и во изведба со погон на сите тркала.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

ZF развива активна амортизација за поевтините возила

Најава за идниот S-Max: Овој Ford го повикува докторот