за

Стартува со продажба фејслифт изведбата на Peugeot 508

Еуроимпекс одржа промоција на фејслифт изведбата на лимузината од средната класа 508. Конкурентот на Passat настапува со промени во изгледот и неколку освежувања во опремата.

Највпечатливата промена во изгледот на фејслифтот на 508 е тоа што лавот повторно е на предната решетка, нагласувајќи ги гените на брендот, а воедно најавувајќи го стилот за иднината. Следна промена се предните диодни светла со 50% пониска потрошувачка од стандардните. Како што пишува во соопштението од увозникот „новиот Peugeot 508 се истакнува со редизајниран и реструктуиран заден браник додавајќи стил и моќ. Модерните Peugeot стоп светла со ефект на три канџи го истакнуваат и задржуваат препознатливиот светлосен потпис на брендот, воедно го надополнуваат современиот изглед што го прави новиот Peugeot 508 во секое време импресивен на патот.

Внатрешноста нуди подобрен квалитет и посветеност на деталите, почнувајќи од примената на иновативни технологии како што е опционалниот проекциски дисплеј, двозонски автоматски клима уред, па сè до завршната обработка на седиштата како и големиот простор во пределот на главата и нозете на патниците.

Дизел моторите се во согласност со Euro 6 стандардите. Дволитарскиот BlueHDi со 150 КС има емисија на СО2 од само 105 g/km, што секако му носи предност на моделот на пазарите каде што регистрацијата и даночните обврски се регулираат според количината на издувни гасови. Peugeot 508 доаѓа со 5 годишна гаранција и со цени исто со претходникот. „Со сигурност може да се каже дека Peugeot има возило кое е спремно да ги освои најпребирливите и è возило кое е наменски создадено да биде господар на патот“, изјави Томислав Нафидов, директор на продажба на Peugeot.
Понудата стартува со Peugeot 508 1.6 VTi Access Auto за 22.280 евра, а најевтин дизел е 1.6 e-HDi за 23.270 евра.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Брод-робот со електричен погон вози самостојно

Maserati Alfieri пристига во 2016 година