за

Стартува производството на Honda Civic Tourer

Попладнево почна производството на новиот Civic Tourer во фабриката на Honda во Свиндон, Англија. Првите примероци ќе бидат испорачани на европскиот пазар во февруари.

Новото комби во моделската понуда на Civic со ознака Tourer во почетокот ќе биде достапно со два мотора, 1,8-литарски бензинец и 1,6-литарски дизел. Моделот со дизелски мотор со 120 КС и 300 њутнметри забрзува за 10,1 секунди до темпо сто и во просек троши само 3,8 литри гориво според фабричките норми.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Opel се откажува од заеднички возила со Peugeot и Citroen

Десетте најевтини автомобили на македонскиот пазар