за

Стартува производството на новата серија 2 на BMW

Во понеделник ќе стартува производството на купето од новата серија 2 во фабриката на BMW во Лајпцих.

Новиот модел на Баварците го заменува купето од серијата 1, кое што во истата фабрика се произведе во повеќе од 150.000 примероци во периодот од септември 2007 до почетокот на октомври 2013. По престанокот на производството на сегашните купеа и кабриолети од серијата 1 во почетокот на октомври, погонот во Лајпцих се префрли на купето од серијата 2 и на идните новитети во гамата на BMW.

Покрај најмалото купе на марката, во Лајпцих на иста лента се произведуваат уште X1 и комбилимузинската изведба со пет врати од серијата 1. Од средината на септември, во фабриката се произведува и електричниот автомобил i3, на посебна лента за него.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Magnum Mk5: Формула за тркање и за кафе

Илегален лов на рекорди: Цела Америка за 29 часа