за

Секоја петта нова Toyota е со хибриден погон

Во првото тримесечје од годинава, Toyota продаде околу 200.000 возила на европскиот пазар. Секое петто од овие возила е со две срца, односно има хибриден погон.

Во првите три месеци од 2013 година, точно 38.673 купувач на Toyota и Lexus во Европа се решиле за хибридниот погон, што е зголемување од дури 82,3 проценти во споредба со истиот период лани. Најпродаван во Европа е Auris Hybrid со 12.726 примероци (+69,2%), пред Yaris Hybrid со 11.459 примероци. Од 2000 година, Toyota и Lexus имаат продадено 544.184 хибридни модели, што претставува десет проценти од глобалната продажба на хибриди на јапонската марка.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes ќе создава нова марка по пример на Mini

Големиот подвиг на малечкиот автомобил