за

Роботи самостојно ќе ги крпат дупките во асфалтот

Звучи како научна фантастика, но може да стане реалност уште денес. Самоуправувачки роботи ќе патролираат по улиците и ќе бараат ударни дупки во патот, за да ги пополнат користејќи 3D-печатарска техника.

Прототипот на фотографиите не изгледа особено уверливо, но замислата на неговите конструктори е генијална. Фирмата Addibot дојде на идеја да постави 3D-печатар на тркала и истиот да го пушти да се движи по улиците во потрага по ударни дупки. Подвижната мини фабрика се движи користејќи автономна технологија, односно системи коишто ги препознаваат околните објекти и белези, како далноводи, сообраќајни ленти или знаци, и при движењето се раководи според нив. Кога ќе открие ударна дупка во патот, роботот го вклучува 3D-печатарот и ја пополнува дупката со асфалт или соодветен материјал. На техниката ќе ѝ биде потребно уште малку време за созревање, но дека таа функционира докажува прототипот што моментно се користи за поправка на дупки во површини под мраз.

Addibot popravka patista

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Jaguar Land Rover стана најголем производител на автомобили во Британија

Откаченото видео на Volkswagen и приколката во рикверц: Во што е финтата?