за

Рекордна продажба на Mercedes во октомври

Во минатиот месец, Швабите продадоа 126.421 возила, што е за 15,3 проценти повеќе отколку во ланскиот октомври и повеќе од кога било во историјата за овој месец.

Премиум производителот од Штутгарт постигна рекорд и со продажбата на возила од почетокот на годината: 1.189.059 патнички возила и плус од 10,7 проценти. Продажбата на Mercedes расте најмногу во Севрна Америка, во Турција и во Јапонија. Порастот во Европа изнесува 6,9 проценти, каде што марката го зголемува уделот на речиси сите одделни пазари. На домашниот пазар, во САД и во Јапонија, Mercedes е најпродавана марка од премиум сегментот. Најголема побарувачка во октомври беше забележана за новата класа Е, но и моделите од класите А и В, како и спортските теренци на марката напредуваат со продажбата.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volvo отвори фабрика во Кина

Оваа Toyota се вози стоечки