за ,

Редовно менувајте го филтерот за полен

Поленската алергија може да предизвика опасни ситуации за време на возењето, затоа што при ќивањето, на кусо се затвораат очите. Поради тоа, алергичарите треба постојано да ги држат прозорците затворени во текот на возењето.

ampnet_photo_20130227_057231 (Small)
Конструкција на филтер за кабина со активен јаглен – 1. Груб филтер; 2. Слој од микровлакна; 3. Носечки слој, 4. Активен јаглен

За цветниот полен да не навлегува во кабината на возилото преку системот за проветрување и преку уредот за климатизација, најголемиот дел од денешните автомобили се опремуваат со филтри за кабината. Тие треба да се менуваат еднаш во текот на годината. При менувањето на филтерот е потребно во исто време да се исчистат и куќиштето на филтерот, каналите и испарувачот на клима уредот, а тоа најдобро и најлесно се завршува во специјализирана сервисна работилница. Некои производители на филтри за второ вградување нудат на пазарот филтри со активен јаглен, кои што спречуваат во кабината да навлезат гасовидните нечистотии.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Внимателно на влажен пат

редовно одржување на клима уредот

Пролетна проверка на клима уредот