за

Продолжува рекордната продажба на BMW

Во минатиот месец, марката од Минхен повторно забележа рекорд. Никогаш претходно во историјата BMW не продал толку возила во април како во минатиот месец.

Во април се продадоа 155.419 возила од марките BMW, Mini и Rolls-Royce, што е за речиси 10.000 повеќе отколку во минатогодишниот април и претставува зголемување од 6,8 проценти. Продажбата во Европа порасна за 2,8 проценти, на 69.957 возила. За првите четири месеци, BMW испорача на глобално ниво рекордни 603.619 возила, со раст од 5,7 проценти.

На ниво на марки, BMW порасна за 7,5 проценти во април, Mini за 3,3 проценти.

bmw group

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Новиот Peugeot 308

Ексклузивно · Peugeot 308 може да го наследи само нов Peugeot 308

Lamborghini Egoista: Доволен за самиот себе