за

По 15 години повторно раст во продажбата на Opel

Лани Opel за прв пат забележа зголемување на учеството на европскиот пазар по 15 години.

Како што денес соопштија од седиштето на Adam Opel AG во Риселсхајм, Opel и неговата британска сестра Vauxhall го зголемија нивното учество на пазарот во Европа од 5,59 на 5,61 проценти. На домашниот пазар на марката, во Германија, Opel исто така забележа зголемување на пазарното учество од 6,9 на седум проценти.
„Нашата моделска офанзива ги донесе првите плодови. Opel продолжува да расте“, изјави шефот на дистрибуцијата на марката Петер Кристијан Кисперт. Претходно шефот на фирмата Карл Томас Нојман најави дека 2013 за Opel ќе биде прва година во која што нема да го изгубиме учеството на пазарот.“

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes-Benz GLA 45 AMG: Негов терен е брзиот асфалт

Opel Corsa со фабричка грешка: Корозија ја напаѓа хаубата