за

По автомобилите пожар и во фабриката на Tesla

Серијата пожари со возилата на Tesla се префрли и во срцето на компанијата, во фабриката во која што се произведуваат електричните автомобили. Три лица се повредени во пожарот.

Според информациите од локалните медиуми во Калифорнија, во фабриката на Tesla Motors во Фримонт избувнал пожар во кој се повредени тројца вработени. Во изјавата од компанијата се наведува дека пожарот избувнал поради грешка во пресата за алуминиумски одливци. До повредите дошло при излевање на металот од врелата преса.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Новиот Ford Ka ќе биде светски автомобил

Lexus и Volvo ги гледаат пешаците подобро од Mercedes и BMW