за

Поранешни директори на Saab приведени за прикривање данок

Тројца поранешни директори на Saab, вклучувајќи ги генералниот и финансискиот директор, се приведени поради сомневање за даночен криминал.

Директорите беа распрашувани околу сомневањата за обидите да се прикрие увидот во финансиското работење на шведскиот производител на автомобили во периодот на 2010 и 2011 година. Судската постапка се фокусира на инцидентите во времето пред Saab да објави банкрот во декември 2011 година, речиси две години откако холандскиот производител на спортски автомобили Spyker го презеде Saab од корпорацијата General Motors. Saab беше принуден да го прекине производството поради несолвентност

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Црвениот бик го спобрка Renault Megane R.S.

Тест: Mercedes CLA 220 CDI 7G-DCT